Scyntygrafia nerek statyczna
Scyntygrafia statyczna nerek to badanie pozwalające ocenić kształt, wielkość, położenie oraz zmiany zapalne/pozapalne w obrębie miąższu nerek. Badanie jest pomocne w ocenie blizn, powstałych w wyniku zakażeń lub odpływów wstecznych moczu.
W badaniu wykorzystywany jest znacznik izotopowy Tc99m-DMSA. Badanie jest całkowicie bezpieczne, gdyż znacznik oraz izotop nie wywołują uczuleń.
Przygotowanie pacjenta i przebieg badania scyntygrafii statycznej nerek:
Pacjent bez przygotowania, nie jest wymagane pozostawanie na czczo przed badaniem oraz odstawienie przyjmowanych leków.
W dniu zgłoszenia się na badanie prosimy o zabranie ze sobą dokumentacji medycznej, a w szczególności innych badań obrazowych oraz wcześniej wykonywanych scyntygrafii.
Badania nie wykonuje się u kobiet w ciąży i matek – karmiących piersią.
Zapis obrazów na gamma-kamerze trwa około 5 – 15 minut. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej na plecach, po upływie 2 – 4 godzin od dożylnego podania znacznika.
Zalecenia po badaniu scyntygrafii statycznej nerek:
W pierwszej dobie po wykonaniu badania zaleca się unikać kontaktu z małymi dziećmi i kobietami w ciąży, picie większej ilości płynów w celu wypłukania znacznika z organizmu. W przypadku dzieci, pierwszy pampers z radioaktywnym moczem powinien być pozostawiony w oznaczonym miejscu w toalecie w naszej placówce.