SCYNTYGRAFIA ZNAKOWANYMI LEUKOCYTAMI

Scyntygrafia znakowanymi leukocytami jest to badanie scyntygraficzne, które wykonywane jest w celu wykrycia ognisk zapalnych i infekcyjnych. Badanie wykonuje się z użyciem znakowanych izotopem technetu-99m przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom znajdującym się na powierzchni pobudzonych leukocytów.

Tak jak w przypadku badań radiologicznych – scyntygrafii nie wykonuje się u kobiet w ciąży i karmiących piersią. U pacjentów badanych lub leczonych preparatami zawierającymi białko mysie wykonuje się test Hama.

Przygotowanie do scyntygrafii znakowanymi leukocytami

Scyntygrafia znakowanymi leukocytami nie wymaga specjalnego przygotowania, nie trzeba być na czczo, ani odstawiać przyjmowanych leków

W dniu zgłoszenia się na badanie prosimy o zabranie ze sobą wyników innych wykonanych badań obrazowych, takich jak badanie radiologiczne, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, usg.

Przebieg badania scyntygrafii znakowanymi leukocytami

Badanie wymaga dwukrotnej wizyty w pracowni medycyny nuklearnej, gdyż protokół obejmuje trzy rejestracje obrazów scyntygraficznych – po 1 godzinie, po 4 godzinach i po 24 godzinach po dożylnym podaniu znacznika.
Badanie wykonuje się w pozycji leżącej na plecach.
W przebiegu badania wykonuje się obrazy z obszaru podejrzanego o ognisko infekcji oraz badanie całego ciała. Jeden zapis trwa około 20 minut. W wyjątkowych przypadkach, w celu dokładnej analizy zmiany wykonuje się dodatkowo badanie techniką SPECT.

Każde badanie scyntygraficzne wykonywane jest za zgodą pacjenta.
W pracowni medycyny nuklearnej GAMMAMED nie wykonujemy badań w znieczuleniu ogólnym.

Zalecenia po badaniu scyntygrafii znakowanymi leukocytami

W pierwszej dobie po wykonaniu badania zaleca się unikać kontaktu z małymi dziećmi i kobietami w ciąży, picie większej ilości płynów w celu wypłukania znacznika z organizmu.

 

Na badania prosimy o zabranie ze sobą dowodu osobistego oraz oryginałów skierowań.